UEFA U-17 Avropa Çempionatı Azərbaycan-2016 – ƏSAS MƏLUMAT
Mayın 5-dən 21-dək Bakıda UEFA U-17 Avropa Çempionatı Azərbaycan-2016  keçiriləcək.
1news.az AFFA-nın rəsmi saytına istinadla çempionat barədə əsas məlumatları diqqətinizə çatdırır:
UEFA U-17 Avropa Çempionatı seçmə mərhələ, elit raund və final mərhələsindən ibarətdir. 2014-cü ildən etibarən Çempionatın formatında dəyişiklik edilərək komandaların sayı 8-dən 16-ya kimi artırılıb.
Payız aylarında keçirilən seçmə mərhələnin hər birində 4 komanda olmaqla 13 qrupda keçirilir.
Elit raund yaz aylarında təşkil olunur. Bu mərhələdə 31 komanda 8 qrupda mübarizə aparır. Hər qrupda birinci yeri tutan 8 və ikinci yerdə qərarlaşan 7 komanda, həmçinin Çempionata ev sahibliyi edəcək ölkənin təmsilçisi final mərhələyə vəsiqə qazanır.
Final mərhəsində komandalar 4 qrupa bölünür. Qruplarda ilk iki yeri tutanlar 1/4 finalda, bu mərhələnin qalibləri isə 1/2 final oyunlarında qarşılaşır. Çempionatın qalibi final oyununda müəyyənləşir.
Azərbaycanda keçiriləcək UEFA U-17 Avropa Çempionatı sayca 15-ci olacaq. Turnirin Azərbaycanda təşkil olunması barədə qərar UEFA İcraiyyə Komitəsinin 2012-ci il martın 20-də Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilmiş iclasında qəbul olunub.
UEFA U-17 Avropa Çempionatının oyunları Bakı şəhərində yerləşən 4 stadionda keçiriləcək. Açılış oyunu, yarımfinal qarşılaşmaları və final matçı Bakı Olimpiya Stadionunda təşkil olunacaq. Suraxanı qəsəbəsində yerləşən “Qarabağ stadionu” yalnız qrup oyunları zamanı istifadə olunacaq. Burada 6 oyun keçiriləcək. 8-ci km stadionunda 8 (2-si 1/4 final qarşılaşması olmaqla), Dalğa Arenada 8 (2-si 1/4 final qarşılaşması olmaqla), Bakı Olimpiya Stadionunda isə 9 oyun təşkil olunacaq.
Çempionatın mayın 5-də, saat 19:30-da, Bakı Olimpiya Stadionunda keçiriləcək açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti, UEFA U-17 Avropa Çempionatı Azərbaycan-2016-nın səfiri Röya Ayxan və populyar müğənni Miri Yusif çıxış edəcəklər. Röya Ayxan turnirin püşkatma mərasiminin də iştirakçısı olub. Hər iki müğənni UEFA U-17 Avropa Çempionatı Azərbaycan-2016-nın “Biz qalib olmalıyıq!” adlı rəsmi himnini duet şəklində ifa ediblər. Musiqisi İsmayıl əsədov və Ramin Vəlibəyova, sözləri isə İsmayıl Əsədova məxsus olan himnə futbol mövzusunda klip çəkilib.
UEFA U-17 Avropa Çempionatı Azərbaycan-2016-nın püşkatma mərasimi aprelin 8-də Bakı Olimpiya Stadionunda keçirilib.
Biletlərin satış məntəqələri: